چگونه جراحی‌های زیبایی بر سلامت روحی تاثیر می‌گذارند؟

اکثر افراد برای اینکه احساس بهتری نسبت به ظاهر خود داشته باشند؛ به جراحی پلاستیک روی می‌آورند. اما در انتخاب جراحی پلاستیک، باید به نوع روشی که انتخاب می‌کنید و نیز مدت زمان بهبودی بعد از عمل هم توجه داشته باشید. معمولا جنبه‌های مثبت جراحی‌های زیبایی همیشه از طریق عکس‌های قبل و بعد که توسط کلینیک‌های زیبایی تهیه می‌شوند؛ به نمایش گذاشته می‌شوند؛ اما به ندرت به عوارض روانی که این جراحی‌ها در افراد به جا می‌گذارند، اشاره می‌شود.

همچنین امروزه با پیشرفت روز افزون روش‌های زیبایی بدون جراحی مثل بوتاکس و فیلر، دسترسی افراد به این روش‌ها بیشتر شده و نیز احتمال انجام این روش‌ها به شکل غیر استاندارد هم افزایش یافته است. اغلب افرادی که قصد انجام جراحی زیبایی را دارند؛ به عوارض روانی آن فکر نمی‌کنند. افرادی که مشکلات سلامت روان یا اعتماد به نفس پایین دارند؛ در برابر مشکلاتی که ممکن است در اثر جراحی‌های زیبایی ایجاد شوند، آسیب‌پذیرتر هستند.

تاثیرات مثبت جراحی زیبایی بر سلامت روان

تاثیرات مثبت جراحی زیبایی بر سلامت روان

اکثر مردم جراحی پلاستیک را به عنوان راهی برای بهبود ظاهر خود می‌شناسند. بهبود ظاهر قطعا یکی از مزیت‌های جراحی‌های پلاستیک است؛ اما تنها مزیت این جراحی‌ها نیست. جراحی پلاستیک می‌تواند، بر سلامت روان شما هم تاثیر مثبتی بگذارد. بدون شک ظاهر ما به شدت بر سلامت روان ما تاثیر می‌گذارد. متاسفانه، چه بخواهیم و چه نخواهیم، در جامعه افراد بر اساس ظاهرشان قضاوت می‌شوند. تلاش برای انطباق پیدا کردن با استاندار‌های زیبایی غیرواقعی، می‌تواند به بسیاری از مشکلات سلامت روان مثل ضعف اعتماد به نفس، اضطراب و افسردگی منجر شود.

جراحی پلاستیک به شما کمک می‌کند که ظاهر بهتری داشته باشید و از این طریق عزت نفس شما را افزایش می‌دهد؛ همچنین جراحی‌های زیبایی می‌توانند به شما این احساس را منتقل کنند که بر ظاهر خود کنترل دارید؛ این امر باعث می‌شود که احساس بهتری نسبت به بدن خود داشته باشید. افرادی که جراحی زیبایی انجام داده‌اند، اعتماد به نفس بیشتری پیدا می‌کنند و کمتر درباره ظاهر خود دچار اضطراب می‌شوند.

مطالعات نشان می‌دهند که کیفیت زندگی افرادی که جراحی زیبایی انجام داده‌اند، به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. به طور مثال، طبق گزارش بهترین جراحان پروتز سینه بعد از کاشت پروتز سینه، علائم اضطراب و افسردگی افراد کاهش یافته است. با این وجود، از آنجایی که پروتز سینه طول عمر و ماندگاری مشخصی دارد؛ اگر بعد از مدتی پروتز بدشکل شود؛ اعتماد به نفس فرد به شدت کاهش خواهد یافت. قبل از جراحی بهتر است با پزشک خود درباره اختلال تنفر از شکل بدن مشورت کنید.

باید بدانید که جراحی زیبایی راه مناسبی برای درمان وضعیت سلامت روان نیست؛ اما می‌تواند تا حدودی برای افرادی که با ظاهر خود مشکل داشته و اعتماد به نفس پایینی دارند؛ مفید باشد. بنابراین اگر با ظاهر بدن خود مشکل دارید، می‌توانید در این باره با پزشک خود صحبت کنید. شما باید حتما به یک جراح پلاستیک که دارای مجوز بورد است، مراجعه کنید. یک جراح خوب به شما کمک می‌کند که بهترین روش را انتخاب کنید که هم بهترین تاثیر را بر ظاهر شما داشته باشد و هم برای سلامت روان شما مفید باشد.

اثرات منفی جراحی زیبایی

اثرات منفی جراحی زیبایی

هنگامی که فردی ظاهر خود را دوست نداشته باشد، این قضیه بر احساسات او تاثیر می‌گذارد. بنابراین اکثر افراد ترجیح می‌دهند که برای تغییر ظاهر خود اقدام کنند تا از عوارض عاطفی پیشگیری کنند و احساس بهتری نسبت به خودشان داشته باشند. با این حال، آیا همیشه اینطور است؟

طبق مطالعات انجام شده، در برخی از موارد نتایج روانی و اجتماعی حاصل از جراحی‌های زیبایی مثبت نبوده است. اکثر افراد بعد از جراحی زیبایی در وضعیت روحی و روانی خود تغییرات مثبتی را احساس می‌کنند؛ اما بعضی دیگر از افراد حتی اگر جراحی به خوبی پیش رفته باشد؛ باز هم احساس خوبی ندارد.

به طور کلی می‌توان گفت، افرادی که انتظارات ‌واقع بینانه از نتایج جراحی ندارند، افرادی که قبلا سابقه جراحی زیبایی ناموفق را داشته‌اند و کسانی که دچار اختلالات روانی، مثل اختلال تنفر از شکل بدن، هستند؛ کمتر از مزایا روانی جراحی‌های زیبایی بهره‌مند می‌شوند.

بسیاری از افرادی که از اختلال تنفر از شکل بدن، رنج می‌برند؛ سعی می‌کنند که با جراحی‌های زیبایی مکرر شکل بدن خود را تغییر دهند. با این وجود کمتر از 10 درصد افرادی که دچار اختلال تنفر از شکل بدن هستند؛ از نتایج جراحی‌ها راضی هستند و اغلب، آن‌ها بعد از جراحی یک عضو، اضطراب و توجه خود را روی یک عضو دیگر بدن معطوف می‌کنند. حدود 15 درصد افرادی که جراحی پلاستیک انجام می‌دهند، به اختلال تنفر از شکل بدن دچار هستند.

زنانی که مشکلات روانی دارند بیشتر تمایل به انجام جراحی زیبایی دارند. اکثر افرادی که به جراحی‌های زیبایی روی می‌آورند؛ احتمالا سابقه یک بیماری روانی خفیف، مثل افسردگی یا اضطراب را دارند.

هزینه‌های سنگین جراحی‌های زیبایی هم می‌تواند به افرادی که قصد انجام این جراحی‌ها را دارند، فشار روانی وارد کنند. به عنوان مثال هزینه‌های پروتز سینه بالا است و هیچ بیمه‌ای هزینه‌های آن را پوشش نمی‌دهد. هزینه‌های جراحی و ناتوانی در پرداخت هزینه‌ها، می‌تواند باعث نگرانی و افسردگی افراد شود.

چه زمانی جراحی زیبایی سلامت روان را بهبود می‌بخشد؟

چه زمانی جراحی زیبایی سلامت روان را بهبود می‌بخشد

برای بهبود بخشیدن به اعتماد به نفس و سلامت روان، با استفاده از جراحی‌های زیبایی، باید به نکات زیر توجه کنید.:

  • مشکلات سلامت روان با عدم رضایت از وضعیت جسمی، مرتبط است. باید در نظر داشته باشید که فقط با لیفت صورت یا کاشت پروتز سینه، شما نمی‌توانید به خوشحالی برسید یا اضطراب خود را کم کنید. در صورتی که مسائل سلامت روانی شما، ریشه در نوعی نارضایتی از وضع جسمانی داشته باشد؛ جراحی می‌تواند مفید باشد. به طور مثال اگر ضعف اعتماد به نفس شما، مربوط به بزرگ بودن بینی شما باشد، جراحی می‌تواند به شما کمک کند؛ اما اگر علت اصلی افسردگی یا ضعف اعتماد به نفس شما عامل دیگری باشد، جراحی زیبایی هیچ کمکی به شما نمی‌کند.
  • انتظارات واقع بینانه.شما باید از جراحی زیبایی و نتایجی که می‌تواند برای شما ایجاد کند، انتظارات واقع بینانه‌ای داشته باشید. با وجود اینکه گاهی اوقات جراحی‌های زیبایی، نتایج فوق‌العاده و تغییرات اساسی را ایجاد می‌کنند؛ اما در اکثر اوقات برای ایجاد تغییرات جزئی مناسب هستند. اگر شما انتظارات بیش از حد یا بی پایه و اساس، از نتایج عمل داشته باشید؛ ممکن است نامید شوید.
  • موفقیت آمیز بودن عمل جراحی. اگر جراحی به خوبی پیش نرود، ممکن است شما نسبت به قبل احساس بدتری به ظاهر خود پیدا کنید. به همین دلیل است که انجام تحقیقات قبل از عمل و انتخاب یک جراح با تجربه بسیار مهم است و می‌تواند موفقیت آمیز بودن جراحی شما را تضمین کند.
  • حمایت.در اکثر موارد، افرادی که بعد از جراحی زیبایی مورد حمایت و توجه قرار می‌گیرند؛ شانس بیشتری در بهبود وضعیت سلامت روان دارند. مراجعه به مشاور، مصرف دارو طبق دستور پزشک و صحبت کردن با دوستان و اعضای خانواده می‌تواند تاثیر زیادی در بهبود وضعیت روانی فرد داشته باشد.

جراحی زیبایی به تنهایی قادر به بهبود وضعیت روانی شما نیست. در اکثر موارد، بهتر است که شما به یک روانشناس مراجعه کنید. در بسیاری از موارد، درمان شناختی رفتاری می‌تواند به بیماران کمک کند تا بهتر با احساسات خود کنار بیایند و درست فکر کنند. در غیر این صورت، مصرف دارو طبق دستور پزشک، می‌تواند برای کاهش علائم مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.