درمان وسواس چگونه است؟ آیا بیماری وسواس درمان قطعی دارد؟

وسواس فکری، ناتوانی فرد در توقف فکر کردن درباره موضوعی خاص و یا احساس هیجان خاص بدون اضطراب زیاد است. در صورت وجود وسواس، فرد وسواس را ادامه می‌دهد تا از اضطراب ناشی از آن جلوگیری کند. در وسواس، فرد ممکن است فقط وسواس، اجبار یا هر دو را داشته باشد. مثالی از وسواس، اختلال وسواس فکری شخصی است که نمی‌تواند فکر در مورد آلودگی یا میکروب‌هایی که می‌تواند با آن‌ها در تماس باشد را متوقف کند. در این حالت، فکر کردن در مورد آلودگی و یا میکروب‌ها وسواس است.

OCD، وسواس و اجبار تعریف شده 


برای تشخیص OCD، فرد باید معیارهای زیر را داشته باشد:

 • وجود وسواس، اجبار، یا هر دو مورد
 • وسواس یا اجبار زمان بر است (بیش از یک ساعت در روز) یا باعث پریشانی و اختلال در عملکرد روزمره می‌شود.
 • علائم وسواس
 • وسواس، اصرار مکرر، مداوم و ناخواسته بر کاری است که باعث اضطراب یا پریشانی می‌شود. افراد مبتلا به OCD سعی می‌کنند وسواس را نادیده بگیرند یا سرکوب کنند.
 • از طرف دیگر، رفتارهای تکراری وجود دارند که فرد مبتلا به OCD طبق قوانین سختگیرانه‌ای که دارد آن‌ها را انجام می‌دهد.
 • اجبارها بیش از حد هستند و واقع بینانه نیستند.

وسواس و اجبار


وسواس و اجبار

وسواس غالباً نتیجه‌ای ترسناک را در پی دارد، مانند مسئولیت صدمه به خود یا دیگران یا حرکت غیراخلاقی یا ناقص بودن.

به عنوان مثال، ممکن است فردی مبتلا به OCD دچار این نگرانی شود که به دلیل بی احتیاطی ناخواسته باعث آتش سوزی در خانه خود شود. ترس ممکن است چنان طاقت فرسا باشد که آن‌ها را وادار به انجام اجباری کند تا آسیب را به حداقل برساند و اضطراب و پریشانی را که احساس می‌کنند کاهش دهد.

فردی که با وسواس صدمه زدن به دیگران در ارتباط با آتش سوزی روبرو است ممکن است لازم باشد قبل از خروج از خانه تمام محل‌های خروجی خانه خود را بررسی کند تا خطر بروز آتش‌سوزی را کاهش دهد. انجام این کار اضطراب مرتبط با وسواس را به شدت کاهش می‌دهد.

اجبارها نیز معمولاً اشتباه درک می‌شوند و ممکن است از یک فرد مبتلا به OCD به فرد دیگر متفاوت باشد.

انواع وسواس 


انواع وسواس

برخلاف سوءتفاهم‌های رایج در مورد OCD، “وسواس” همان تفکر درباره چیزی یا کسی نیست که غالباً با علاقه باشد و لذت ببرد. وسواس در OCD ناراحت‌کننده، وقت‌گیر و ترسناک است.

خصوصیات وسواس OCD:

 • اتفاقات درونی به طور مکرر اتفاق می‌افتد، ناخواسته هستند و فرد احساس می‌کند از کنترل او خارج هستند.
 • باعث ناراحتی زیادی مانند اضطراب، انزجار، ترس می‌شوند و ممکن است طاقت‌فرسا باشند.
 • ماندگاری این وسواس در توانایی فرد برای رسیدگی به موارد دیگری که برای آن‌ها مهم است تداخل ایجاد می‌کند.

محتوای دقیق و ماهیت وسواس OCD از فردی با به فرد دیگر متفاوت است، اما نقاط مشترکی هم وجود دارد.

آلودگی

وسواس‌های متداول مربوط به آلودگی می‌تواند شامل آلودگی، میکروب، مایعات بدن، بیماری، آلودگی‌های محیطی یا مواد شیمیایی باشد.

آسیب

افراد مبتلا به وسواس ممکن است از آسیب رساندن به خود یا دیگران بترسند، یا از اینکه مسئولیت اتفاق بدی را داشته باشند یا ناخواسته باعث صدمه شوند، ترس دارند.

هنگامی که افراد مبتلا به OCD وسواس مرتبط با آسیب دارند، لزوماً از این که عمداً صدمه‌ای وارد کنند ترس ندارند. در عوض، ممکن است از آسیب ناشی از بی‌احتیاطی ترس داشته باشند که می‌تواند منجر به بررسی اجبارها شود (از جمله نیاز به بررسی همه راه‌های خروجی در خانه قبل از خارج شدن).

افکار جنسی ناخواسته 

فرد مبتلا به OCD ممکن است دارای افکار جنسی مزاحم، ناخواسته، ممنوع یا انحرافی باشد. این وسواس‌ها می‌توانند به صورت تصاویر یا انگیزه‌هایی در مورد همجنس‌گرایی، افکار جنسی در مورد کودکان، ارتباط جنسی با محارم‌، تجاوز جنسی یا پرخاشگری جنسی باشند.

دینداری / گستاخی 

افراد مبتلا به OCD ممکن است در مورد قضاوت و رفتارهای اخلاقی (یا “خوب بودن”) افکار، نگرانی یا نگرانی وسواسی داشته باشند. اگر آن‌ها مذهبی باشند، ممکن است نگران توهین به خدا یا کفر باشند.

از دست دادن کنترل  

برخی از افراد مبتلا به OCD می‌ترسند که کنترل خود را از دست بدهند. آن‌ها نگران آسیب رساندن به خود یا دیگران از طریق توهین به دیگران یا گفتن کلمه‌ای زشت یا ممنوع یا کارهای خطرناک مانند سرقت یا خشونت هستند. تصاویر ذهنی این وسواس‌ها ممکن است ماهیتی پرخاشگرانه یا حتی وحشتناک داشته باشند.

 کمال گرایی 

وسواس‌های “OCD” مربوط به یکنواختی، دقیق بودن، تقارن، نیاز به دانستن یا به خاطر سپردن، پایبندی به روال سخت یا انتظار و نیاز کلی به چیزی برای احساس “کامل  بودن” است.

بیماری جسمی 

جدا از وسواس آلودگی مربوط به میکروب‌ها، افراد مبتلا به OCD می‌توانند در مورد بیماری نیز وسواس داشته باشند. آن‌ها ممکن است نگران ابتلا به بیماری باشند.

بعضی اوقات، مبتلایان به اختلال وسواس فکری بیش از حد از فرآیندهای بدن مانند بلع یا تنفس استفاده می‌کنند. این وسواس جسمی می‌تواند در وسواس مربوط به درد یا بیماری نقش داشته باشد.

باورهای خرافی 

یک فرد مبتلا به OCD ممکن است معتقد باشد که اعداد، رنگ‌ها، کلمات یا عبارات خاصی “خوش شانسی” یا “بدشانسی” می‌آورند. اگر مورد دوم وجود داشته باشد، ممکن است تمام تلاش خود را برای جلوگیری از این کار انجام دهند، یا اگر قادر به انجام این کار نباشند، برای رفع اضطراب از رفتارهای اجباری جبرانی استفاده می‌کنند.

درمان وسواس 


درمان وسواس

درمان وسواس ممکن است منجر به درمان نشود، اما می‌تواند به کنترل علائم کمک کند تا وسواس حاکم بر زندگی روزمره شما نباشد. بسته به شدت OCD، برخی از افراد ممکن است به درمان طولانی مدت، مداوم یا شدیدتر نیاز داشته باشند.

دو روش درمان اصلی، روان درمانی و دارو است. اغلب اوقات، درمان با ترکیبی از این دو بیشترین تأثیر را دارد.

روان درمانی 

روان درمانی وسواس

رفتار درمانی شناختی (CBT)، نوعی روان درمانی، برای بسیاری از افراد مبتلا به وسواس است. یکی از اجزای رفتار درمانی، شامل قرار گرفتن تدریجی شما در معرض یک شیء ترسناک یا وسواس آور مانند کثیفی و یادگیری روش‌هایی برای مقاومت در برابر تمایل به انجام رفتارهای اجباری است. ERP به تلاش و تمرین نیاز دارد، اما هنگامی که مدیریت وسواس خود را یاد بگیرید ممکن است از کیفیت زندگی بهتری برخوردار شوید.

داروها 

درمان وسواس با داروها

برخی از داروهای روانپزشکی می‌توانند به کنترل وسواس و اجبارهای OCD کمک کنند. معمولاً برای درمان وسواس ابتدا داروهای ضد افسردگی امتحان می‌شوند.

داروهای ضد افسردگی مورد تایید سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) برای درمان OCD شامل موارد زیر است:

 • کلومیپرامین (آنافرانیل) برای بزرگسالان و کودکان 10 سال به بالا
 • فلوکستین (Prozac) برای بزرگسالان و کودکان 7 سال به بالا
 • فلووکسامین برای بزرگسالان و کودکان 8 سال به بالا
 • پاروکستین (Paxil) فقط برای بزرگسالان
 • سرترالین (Zoloft) برای بزرگسالان و کودکان 6 سال به بالا

با این حال، پزشک ممکن است داروهای ضد افسردگی و داروهای روانپزشکی دیگری را برای شما تجویز کند.

در ادامه در مورد برخی از مواردی که باید در مورد داروهای OCD با پزشک خود صحبت کنید را توضیح میدهیم:

 • انتخاب دارو= به طور کلی هدف کنترل موثر علائم در کمترین دوز ممکن است. امتحان چندین دارو قبل از یافتن داروی مناسب، امری عادی است. پزشک شما ممکن است بیش از یک دارو را برای مدیریت موثر علائم شما توصیه کند. ممکن است هفته‌ها تا ماه‌ها پس از شروع مصرف دارو متوجه بهبود علائم شوید.
 • اثرات جانبی= تمام داروهای روانپزشکی عوارض جانبی بالقوه‌ای دارند. در مورد عوارض جانبی احتمالی و هرگونه نظارت بر سلامتی هنگام مصرف داروهای روانپزشکی با پزشک خود صحبت کنید. و در صورت بروز عوارض جانبی نگران کننده به پزشک خود اطلاع دهید.
 • خطر خودکشی= اکثر داروهای ضد افسردگی به طور کلی بی‌خطر هستند اما FDA اعلام کرده است که همه داروهای ضد افسردگی دارای هشدارهای جعبه سیاه هستند که سختگیرانه‌ترین هشدارها را برای تجویز دارند. در برخی موارد هنگام استفاده از داروهای ضد افسردگی، ممکن است افکار یا رفتار خودکشی در کودکان، نوجوانان و جوانان زیر 25 سال افزایش پیدا کند. هنگام استفاده از داروهای ضد افسردگی  به ویژه در چند هفته اول پس از شروع یا تغییر دوز، اگر افکار خودکشی رخ داد بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید یا از اورژانس کمک بگیرید. به خاطر داشته باشید که داروهای ضد افسردگی با بهبود خلق و خو در طولانی مدت احتمال خودکشی را کاهش می‌دهند.
 • تداخل با مواد دیگر= هنگام مصرف داروی ضد افسردگی، در مورد سایر داروهای تجویز شده یا داروهای بدون نسخه، گیاهان یا سایر مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید با پزشک خود صحبت کنید. برخی از داروهای ضد افسردگی در صورت ترکیب با برخی داروها یا مکمل‌های گیاهی می‌توانند اثر برخی از داروهای دیگر را کاهش دهند و واکنش‌های خطرناکی ایجاد کنند.
 • قطع داروهای ضد افسردگی= داروهای ضد افسردگی اعتیادآور محسوب نمی‌شوند، اما گاهی اوقات ممکن است وابستگی جسمی (که با اعتیاد متفاوت است) ایجاد شود. بنابراین قطع ناگهانی دارو یا از دست دادن چندین دوز می‌تواند علائمی شبیه به ترک را ایجاد کند که گاهی سندروم قطع دارو نامیده می‌شود. مصرف دارو را بدون صحبت با پزشک قطع نکنید، حتی اگر احساس بهبودی دارید زیرا ممکن است علائم OCD شما عود کند. با پزشک خود‌ در ارتباط باشید تا به تدریج و با اطمینان دوز دارو را کاهش دهید.

با پزشک خود در مورد خطرات و مزایای استفاده از داروهای خاص صحبت کنید.

سایر روش‌های درمانی 

بعضی اوقات، روان درمانی و داروها برای کنترل علائم OCD به اندازه کافی موثر نیستند. در موارد مقاوم به درمان، گزینه‌های دیگری نیز ممکن است ارائه شود:

 • برنامه‌های درمانی سرپایی و خانگی فشرده. برنامه‌های درمانی جامع که بر اصول درمان ERP تأکید دارند. ممکن است برای افرادی که دچار OCD هستند و به دلیل شدت علائم خود قادر به عملکرد مناسب نیستند، مفید باشد. این برنامه ها معمولاً چند هفته طول می‌کشد.
 • تحریک عمیق مغز DBS توسط FDA برای درمان OCD در بزرگسالان 18 سال به بالا که به روش‌های درمان سنتی پاسخ نمی‌دهند، تأیید شده است.
 • DBS شامل کاشت الکترود در مناطق خاصی از مغز شما است. این الکترودها پالس‌های الکتریکی تولید می‌کنند که ممکن است به تنظیم پالس‌های غیر طبیعی کمک کنند.
 • تحریک مغناطیسی Transcranial (TMS) .FDA دستگاهی خاص (BrainsWay Deep Transcranial Magnetic Stimulation) را برای درمان OCD در بزرگسالان 22 تا 68 ساله تأیید کرده در حالی که روش‌های درمانی سنتی موثر نبوده‌اند.
 • TMS یک روش غیر تهاجمی است که با استفاده از میدان‌های مغناطیسی سلول‌های عصبی مغز را تحریک می‌کند تا علائم OCD را بهبود بخشد. در طول جلسه TMS، یک سیم پیچ الکترومغناطیسی در برابر پوست سر شما در نزدیکی پیشانی قرار می‌گیرد. این الکترومغناطیس پالس‌های مغناطیسی را که سلول‌های عصبی مغز شما را تحریک می‌کنند، دریافت می‌کند.

اگر یکی از این روش‌ها را در نظر دارید، با پزشک خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که همه مزایا و معایب و خطرات احتمالی سلامتی DBS و TMS را درک می‌کنید.

سبک زندگی


تغییر سبک زندگی برای درمان وسواس

وسواس یک بیماری مزمن است، به این معنی که ممکن است همیشه بخشی از زندگی شما باشد. در حالی ‌که برنامه درمان وسواس شما توسط یک متخصص در حال اجرا است، شما می‌توانید برخی کارها را برای خود انجام دهید تا از برنامه درمانی خود استفاده بیشتری کنید:

 • آنچه را یاد می‌گیرید تمرین کنید. برای شناسایی تکنیک‌ها و مهارت‌هایی که به مدیریت علائم کمک می‌کنند، با متخصص بهداشت روان خود کار کنید و این موارد را مرتباً تمرین کنید.
 • داروهای خود را طبق دستور مصرف کنید. حتی اگر احساس خوبی دارید، در مقابل هر وسوسه‌ای برای‌ قطع دارو مقاومت کنید. اگر مصرف داروها را متوقف کنید، علائم وسواس احتمالاً بازمی‌گردد.
 • به علائم هشدار دهنده توجه کنید. شما و پزشکتان ممکن است مواردی را شناسایی کنید که می‌تواند علائم وسواس را تحریک کند. برنامه‌ای تنظیم کنید تا بدانید در صورت عود علائم چه باید بکنید. در صورت مشاهده تغییر در علائم یا احساس خود با پزشک یا درمانگر خود تماس بگیرید.
 • قبل از مصرف داروها، تداخل دارویی آن‌ها را بررسی کنید. قبل از مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک دیگر یا قبل از مصرف هرگونه داروی بدون نسخه، ویتامین‌ها، داروهای گیاهی یا سایر مکمل‌ها، با پزشکی که شما را برای وسواس معالجه می‌کند تماس بگیرید تا از تداخلات دارویی احتمالی جلوگیری کنید.

مقابله و پشتیبانی


 کنار آمدن با وسواس می‌تواند چالش برانگیز باشد. داروها می‌توانند عوارض جانبی ناخواسته‌ای داشته باشند و شما ممکن است از داشتن شرایطی که نیاز به درمان طولانی مدت دارد، احساس خجالت و عصبانیت کنید. در اینجا چند روش برای کمک به کنار آمدن با وسواس وجود دارد:

 • درباره وسواس بیاموزید. یادگیری در مورد بیماری شما می‌تواند شما را توانمند کرده و انگیزه شما را برای پایبندی به برنامه درمانی خود افزایش دهد.
 • روی اهداف خود متمرکز باشید. اهداف بهبودی خود را در ذهن داشته باشید و به یاد داشته باشید که بهبودی از وسواس یک روند مداوم است.
 • به یک گروه پشتیبانی بپیوندید. ارتباط با دیگران که با چالش‌های مشابهی روبرو هستند می‌تواند شما را پشتیبانی کند و به شما کمک کند تا با چالش‌ها کنار بیایید.
 • روش‌های سالم را برای هدایت انرژی خود، مانند سرگرمی‌ها و فعالیت‌های تفریحی، کشف کنید. به طور منظم ورزش کنید، یک رژیم غذایی سالم را پیگیری کنید و خواب کافی داشته باشید.
 • آرامش و مدیریت استرس را بیاموزید. علاوه بر درمان حرفه‌ای، روش‌های مدیریت استرس مانند مدیتیشن، تجسم، شل شدن عضلات، ماساژ، تنفس عمیق، یوگا یا تای چی ممکن است به کاهش استرس و اضطراب کمک کند.
 • به فعالیت‌های منظم خود پایبند باشید. سعی کنید از انجام فعالیت‌های معنی‌دار پرهیز کنید. مثل همیشه به محل کار یا مدرسه بروید. اوقات خود را با خانواده و دوستان خود سپری کنید. اجازه ندهید وسواس مانع زندگی شما شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.