درمان دوقطبی شدید و خفیف با مشاوره و دارو ممکن است؟

اگر مشکوک به اختلال دوقطبی هستید، باید بلافاصله از متخصص کمک بگیرید. اختلال دو قطبی یک بیماری مادام العمر است که روند غیرقابل پیش بینی و پستی و بلندی را طی می‌کند. در صورت عدم درمان، این فراز و نشیب‌ها می‌توانند ویرانگر باشند. دوره‌های شیدایی و افسردگی مکرر که مشخصه این بیماری است، زندگی پایدار و موفقیت‌آمیز را دشوار می‌کند. در مرحله شیدایی، ممکن است بیش فعال و سهل انگار باشید. در مرحله افسردگی، انجام هر کاری ممکن است دشوار باشد. تشخیص و درمان به موقع می‌تواند به شما کمک کند تا از این مشکلات جلوگیری کنید. یک متخصص بهداشت روان باتجربه می‌تواند یک تشخیص دقیق انجام داده و شما را در مسیر بهبودی قرار دهد.

انواع اختلال دو قطبی


انواع اختلال دو قطبی

انواع مختلفی از اختلال دو قطبی وجود دارد. هر نوع با الگوی دوره‌های شیدایی و افسردگی مشخص می‌شود. درمانی که برای شما بهترین است ممکن است بسته به نوع اختلال دوقطبی شما متفاوت باشد. پزشک با دقت بررسی می‌کند تا علائم را تشخیص دهد.

اختلال دو قطبی I ( شیدایی و افسردگی) 

اختلال دو قطبی I نوع کلاسیک بیماری و همچنین شدیدترین نوع اختلال دو قطبی است. حداقل با یک بخش شیدایی یا بخش مختلط مشخص می‌شود. اکثریت قریب به اتفاق افراد مبتلا به اختلال دوقطبی I حداقل یک دوره افسردگی وخیم را نیز تجربه کرده‌اند، اگرچه این برای تشخیص لازم نیست.

اختلال دو قطبی II (نیمه شیدایی و افسردگی) 

شیدایی در اختلال دو قطبی II نقش ندارد. در عوض، این بیماری شامل دوره‌های مکرر افسردگی وخیم و هیپومانیا، نوع خفیف‌تری از شیدایی است. برای اینکه مبتلا به اختلال دو قطبی II تشخیص داده شوید، باید حداقل یک دوره هیپومانیک و یک دوره افسردگی وخیم در طول زندگی خود تجربه کرده باشید. در صورتی که تاکنون مبتلا به شیدایی شده‌اید، تشخیص به اختلال دو قطبی I تغییر می‌کند.

سیکلوتیمیا (هیپومانیا و افسردگی خفیف) 

سیکلوتیمیا نوع خفیف‌تری از اختلال دو قطبی است. سیکلوتیمیا مانند اختلال دوقطبی متشکل از تغییرات خلقی دوره‌ای است با این حال، پستی و بلندی‌ها آنقدر شدید نیستند که بتوانند به عنوان شیدایی یا افسردگی وخیم شناخته شوند. برای تشخیص سیکلوتیمیا، باید دوره‌های مختلفی از هیپومانیا و افسردگی خفیف را طی حداقل دو سال تجربه کنید. از آنجا که افراد مبتلا به سیکلوتیمیا در معرض خطر افزایش ابتلا به اختلال دوقطبی کامل قرار دارند، این یک بیماری است که باید تحت نظارت و درمان قرار گیرد.

دریافت تشخیص دقیق 


دریافت یک تشخیص دقیق اولین قدم در درمان اختلال دو قطبی است. و این همیشه آسان نیست. تشخیص نوسانات خلقی اختلال دو قطبی از دیگر مشکلات مانند افسردگی وخیم، اختلال کم توجهی-بیش فعالی و اختلال شخصیت مرزی می‌تواند دشوار باشد. قبل از اینکه مشکل به درستی شناسایی و درمان شود، برای بسیاری از افراد مبتلا به اختلال دو قطبی، زمان و مراجعات متعدد به پزشک طول می‌کشد. تشخیص بیماری اختلال دوقطبی حتی برای افراد متخصص آموزش دیده نیز می‌تواند مشکل باشد، بنابراین بهتر است به جای پزشک خانواده یا پزشک دیگر، از روانپزشک با تجربه در درمان اختلال دوقطبی کمک بگیرید. یک روانپزشک در زمینه بهداشت روان تخصص دارد و به احتمال زیاد از آخرین گزینه‌های تحقیق و درمان آگاهی دارد.

معاینه تشخیصی برای اختلال دو قطبی به طور کلی شامل موارد زیر است:

 • ارزیابی روانشناختی– پزشک یا متخصص اختلال دو قطبی سابقه روانپزشکی کاملی را بررسی می‌کند. شما به سوالات مربوط به علائم، سابقه مشکل، هر درمانی که قبلاً دریافت کرده‌اید و سابقه خانوادگی اختلالات خلقی پاسخ خواهید داد.
 • سابقه پزشکی و جسمی– هیچ آزمایش آزمایشگاهی برای شناسایی اختلال دوقطبی وجود ندارد، اما پزشک باید سابقه پزشکی و معاینه فیزیکی را انجام دهد تا بیماری‌ها یا داروهایی را که ممکن است باعث علائم شما شوند بررسی کند. غربالگری اختلالات تیروئید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، زیرا مشکلات تیروئیدی می‌تواند باعث ایجاد نوسانات خلق و خو شود که نشان دهنده اختلال دو قطبی است.
 • علاوه بر گرفتن سابقه روانپزشکی و پزشکی، ممکن است پزشک با اعضای خانواده و دوستان در مورد روحیه و رفتار شما نیز صحبت کند. اغلب اوقات، نزدیکان شما می‌توانند تصویر دقیق و عینی‌تری از علائم شما ارائه دهند.

آیا علائم شما ناشی از چیز دیگری است؟ 


آیا علائم شما ناشی از اختلال دو قطبی است یا چیز دیگری؟

شرایط پزشکی و داروهایی که می‌توانند نشان دهنده علائم اختلال دو قطبی باشند عبارتند از:

 • اختلالات تیروئید
 • اختلالات عصبی
 • کمبود ویتامین B12
 • داروهایی برای بیماری پارکینسون
 • کورتیکواستروئیدها
 • داروهای ضد افسردگی
 • داروهای ضد اضطراب
 • اختلالات آدرنال (به عنوان مثال بیماری آدیسون، سندرم کوشینگ)

آیا اختلال دو قطبی است یا افسردگی؟ 


آیا علائم شما نشانه اختلال دو قطبی است یا افسردگی؟

اختلال دو قطبی معمولاً به عنوان افسردگی تشخیص داده نمی‌شود زیرا بیشتر افراد مبتلا به اختلال دوقطبی وقتی در مرحله افسردگی بیماری هستند، به دنبال کمک هستند. وقتی آنها در مرحله شیدایی هستند، مشکل را تشخیص نمی‌دهند. علاوه بر این، بیشتر افراد مبتلا به اختلال دوقطبی در مقایسه با شیدایی یا  نیمه شیدایی، درصد بیشتری از زمان را افسرده هستند.

تشخیص اشتباه با افسردگی یک مشکل بالقوه خطرناک است زیرا درمان افسردگی دو قطبی متفاوت از افسردگی عادی است. در حقیقت، داروهای ضد افسردگی می‌توانند اختلال دو قطبی را بدتر کنند. بنابراین مهم است که به یک متخصص اختلال خلقی مراجعه کنید که به شما کمک کند که متوجه شوید واقعاً چه خبر است.

شاخص‌هایی که نشان می‌دهد افسردگی شما یک اختلال دو قطبی است، شامل این موارد است:

 • دوره‌های مکرر افسردگی وخیم را تجربه کرده‌اید.
 • اولین دوره افسردگی وخیم خود را قبل از 25 سالگی گذراندید.
 • یک نسبت خانوادگی درجه یک با فرد مبتلا به اختلال دو قطبی دارید.
 • وقتی افسرده نیستید، سطح روحیه و انرژی شما از بیشتر افراد بیشتر است.
 • وقتی افسرده هستید، بیش از حد می‌خوابید و پرخوری می‌کنید.
 • دوره‌های افسردگی وخیم شما کوتاه است (کمتر از 3 ماه)
 • در حالی که افسرده‌اید با واقعیت ارتباط خود را از دست داده‌اید.
 • قبلاً افسردگی پس از زایمان داشته‌اید.
 • هنگام مصرف داروی ضد افسردگی دچار شیدایی یا هیپومانیا شده‌اید.
 • داروی ضد افسردگی شما پس از چندین ماه متوقف شده است.

چه کاری می‌توانم انجام دهم تا احساس بهتری داشته باشم؟ 


چه کاری میتوان برای اختلال دوقطبی انجام داد تا احساس بهتری داشت؟

درمان موفقیت آمیز اختلال دو قطبی به ترکیبی از عوامل بستگی دارد. دارو به تنهایی کافی نیست. برای اینکه بتوانید از درمان بیشترین بهره ببرید، مهم است که در مورد بیماری آگاهی به دست بیاورید، با پزشکان و درمانگران خود ارتباط برقرار کنید، یک سیستم پشتیبانی قوی داشته باشید و با انتخاب شیوه زندگی سالم که ممکن است نیاز شما به دارو را کاهش دهد، به خود کمک کنید. مهم است که به برنامه درمانی خود پایبند باشید، با تغییر در زندگی خود مجدداً با پزشک صحبت کنید.

بهبودی از اختلال دو قطبی یک شبه اتفاق نمی‌افتد. همانند نوسانات خلقی اختلال دو قطبی، درمان نیز فراز و نشیب‌های خاص خود را دارد. یافتن روش‌های درمانی مناسب به زمان نیاز دارد و شکست‌هایی نیز رخ می‌دهد. اما با مدیریت دقیق و تعهد به بهتر شدن، می‌توانید علائم خود را تحت کنترل درآورید و زندگی را به کمال برسانید.

 • تشخیص دهید که بین علائم و خود واقعی شما تفاوتی وجود دارد. با درک اینکه چگونه اختلال دو قطبی بر رفتار شما تأثیر می‌گذارد، می‌توانید علائم بیماری خود را از شخصیت خود جدا کنید. با ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی خود درباره رفتارهایی که می‌خواهید تغییر دهید صحبت کنید و سپس اهداف مشخصی برای ایجاد این تغییرات تعیین کنید.
 • به عزیزان خود در مورد اختلال دو قطبی آموزش دهید. هرچه خانواده و دوستان نزدیک شما بیشتر بدانند، بهتر می‌توانند به شما کمک کنند تا با علائم کنار بیایید، و هر بحرانی را کنترل کنید.
 • سبک زندگی سالم را انتخاب کنید. بهبودی همچنین ایجاد یک سبک زندگی سالم است که شامل تحرک بدنی و اجتماعی، خواب منظم، غذا خوردن برای تقویت سلامت مغز و پرهیز از الکل، مواد مخدر و رفتارهای پرخطر است.
 • درمانی را پیدا کنید که برای شما مناسب است. با ارائه دهنده خدمات بهداشتی در مورد تأثیرات داروهایتان بر روی شما، به خصوص هرگونه عوارض جانبی ناخوشایند، صحبت کنید. گزینه‌های زیادی برای آزمایش وجود دارد، اما ضروری است که قبل از ایجاد هرگونه تغییر در داروی خود، ابتدا با ارائه دهنده خدمات بهداشتی صحبت کنید.

بررسی گزینه‌های درمان اختلال دو قطبی


بررسی گزینه‌های درمان اختلال دو قطبی

اگر پزشک تشخیص دهد که شما دچار اختلال دوقطبی هستید، گزینه‌های درمانی را برایتان توضیح می‌دهد و احتمالاً برای شما دارو تجویز می‌کند. همچنین ممکن است به یک متخصص بهداشت روان مانند روانشناس، مشاور یا متخصص اختلال دوقطبی ارجاع داده شوید. شما با ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی خود برای تهیه یک برنامه درمانی شخصی همکاری خواهید کرد.

درمان جامع برای اختلال دو قطبی 

درمان جامع برای اختلال دو قطبی

یک برنامه درمانی جامع برای اختلال دوقطبی با هدف تسکین علائم، توانایی عملکرد شما را بازیابی کرده، مشکلاتی که بیماری در خانه و محل کار ایجاد کرده رفع می‌کند و احتمال عود را کاهش می‌دهد.

یک برنامه درمانی جامع دو قطبی شامل موارد زیر است:

دارو 

دارو بنیاد اصلی درمان اختلال دو قطبی است. مصرف داروی تثبیت کننده خلق و خو می‌تواند به حداقل رساندن و پایین آمدن اختلال دو قطبی کمک کرده و علائم را تحت کنترل قرار دهد.

روان درمانی 

درمان برای مقابله با اختلال دو قطبی و مشکلاتی که در زندگی شما ایجاد کرده است ضروری است. با کار با یک درمانگر، می‌توانید یاد بگیرید که چگونه با احساسات دشوار یا ناراحت کننده کنار بیایید، روابط خود را ترمیم کنید، استرس را مدیریت کنید و روحیه خود را بهبود بخشید.

آموزش 

مدیریت علائم و پیشگیری از عوارض با آگاهی کامل از بیماری آغاز می‌شود. هرچه شما و عزیزانتان درباره اختلال دو قطبی بیشتر بدانید، قادر خواهید بود از مشکلات جلوگیری کرده و با شکست‌ها روبرو شوید.

مدیریت سبک زندگی

با تنظیم دقیق شیوه زندگی خود، می‌توانید علائم و دوره‌های خلقی را به حداقل برسانید. این شامل حفظ یک برنامه منظم خواب، پرهیز از مصرف الکل و مواد مخدر، خوردن یک رژیم غذایی برای تقویت روحیه، پیروی از یک برنامه تمرینی مداوم، به حداقل رساندن استرس و قرار گرفتن مداوم در مقابل نور خورشید در طول سال است.

پشتیبانی 

زندگی با اختلال دوقطبی می‌تواند چالش برانگیز باشد و وجود یک سیستم حمایتی محکم می‌تواند تفاوت را در دیدگاه و انگیزه شما ایجاد کند. شرکت در یک گروه پشتیبانی از اختلال دو قطبی به شما امکان می‌دهد تجربیات خود را به اشتراک بگذارید و از دیگران که می‌دانند چه دوره‌ای را می‌گذرانید، یاد بگیرید. حمایت دوستان و خانواده نیز بسیار ارزشمند است. ارتباط با افرادی که شما را دوست دارند به این معنی نیست که شما برای دیگران قابل سربار هستید.

درمان دارویی برای اختلال دو قطبی 

درمان دارویی برای اختلال دو قطبی

بیشتر افراد مبتلا به اختلال دو قطبی برای تحت کنترل نگه داشتن علائم خود به دارو نیاز دارند. هنگامی که دارو به صورت طولانی مدت ادامه یابد، می‌تواند فرکانس و شدت دوره‌های خلقی دو قطبی را کاهش دهد و گاهی اوقات به طور کامل از آنها جلوگیری کند. در صورت تشخیص اختلال دو قطبی، شما و پزشک با هم همکاری می‌کنید تا داروی مناسب یا ترکیبی از داروها را برای نیازهای خود پیدا کنید. از آنجا که هر کس به دارو متفاوت پاسخ می‌دهد، ممکن است مجبور شوید چندین داروی مختلف را قبل از یافتن دارویی که علائم شما را تسکین می‌دهد، امتحان کنید.

مرتباً با پزشک خود در ارتباط باشید 

انجام آزمایش خون به طور منظم امری ضروری است تا اطمینان حاصل کنید که سطح دارو در محدوده درمانی است. دریافت دوز صحیح یک عمل متعادل کننده ظریف است. نظارت دقیق توسط پزشک به شما در حفظ ایمنی و رهایی از علائم کمک می‌کند.

مصرف داروهای خود را ادامه دهید، حتی اگر خلق و خوی شما ثابت باشد 

به محض اینکه احساس بهبودی کردید، مصرف دارو را قطع نکنید. بیشتر افراد برای جلوگیری از عود مجدد نیاز به مصرف طولانی مدت دارو دارند.

انتظار نداشته باشید که دارو همه مشکلات شما را برطرف کند 

داروی اختلال دو قطبی می‌تواند به کاهش علائم شیدایی و افسردگی کمک کند، اما برای اینکه احساس بهتری داشته باشید، داشتن یک سبک زندگی که پشتیبان سلامتی است، امری ضروری‌ است. این شامل احاطه کردن خود با افراد حامی، درمان و استراحت فراوان است.

برای مصرف داروهای ضد افسردگی بسیار محتاط باشید 

تحقیقات نشان می‌دهد که داروهای ضد افسردگی به ویژه در درمان افسردگی دو قطبی موثر نیستند. علاوه بر این، آنها می‌توانند باعث شیدایی شوند یا باعث چرخه‌زنی سریع بین افسردگی و شیدایی در افراد مبتلا به اختلال دو قطبی شوند.

اهمیت درمان برای اختلال دو قطبی


اهمیت درمان برای اختلال دو قطبی

تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که برای اختلال دو قطبی دارو مصرف می‌کنند در صورت شروع درمان، سریعتر بهبود می‌یابند و خوب می‌مانند. درمان می‌تواند به شما یاد دهد که چگونه با مشکلاتی که علائم شما ایجاد می‌کنند، از جمله روابط، کار و عزت نفس کنار بیایید. این درمان همچنین مشکلات دیگری را که با آن دست و پنجه نرم می‌کنید، مانند سوء مصرف مواد یا اضطراب، برطرف خواهد کرد.

سه نوع درمان به ویژه در درمان اختلال دو قطبی مفید است:

رفتار درمانی شناختی 

در رفتار درمانی شناختی (CBT)، شما نحوه تأثیر افکارتان را بر احساساتتان بررسی می‌کنید. شما همچنین می‌آموزید که چگونه الگوها و رفتارهای تفکر منفی را به روش‌های مثبت‌تر پاسخ دهید. برای اختلال دو قطبی، تمرکز بر روی مدیریت علائم، جلوگیری از عوامل عودکننده و حل مشکلات است.

ریتم درمانی بین فردی و اجتماعی 

 • درمان بین فردی بر روی مسائل روابط فعلی تمرکز دارد و به شما کمک می‌کند نوع ارتباط‌تان با افراد مهم زندگی خود را بهبود ببخشید. این نوع درمان با پرداختن و حل مشکلات بین فردی، باعث کاهش استرس در زندگی شما می‌شود. از آنجا که استرس محرکی برای اختلال دو قطبی است، این رویکرد رابطه محور می تواند به کاهش چرخه‌زنی خلق و خو کمک کند.
 • ریتم درمانی اجتماعی اغلب با درمان بین فردی همراه با ریتم درمانی اجتماعی برای درمان اختلال دو قطبی است. اعتقاد بر این است که افراد مبتلا به اختلال دو قطبی دارای ساعت‌های بیولوژیکی، زمان سنج داخلی که ریتم شبانه روزی را تنظیم می‌کند، بیش از حد حساس هستند. این ساعت به راحتی در اثر اختلال در الگوی فعالیت روزمره شما، که به آن “ریتم‌های اجتماعی” نیز می‌گویند، پرت می‌شود. وقتی این ریتم‌ها پایدار باشد، ریتم‌های بیولوژیکی تنظیم کننده خلق و خو نیز پایدار می‌مانند.

خانواده درمانی متمرکز 

زندگی با شخصی که دارای اختلال دو قطبی است می‌تواند دشوار باشد و باعث ایجاد فشار در روابط خانوادگی و زناشویی شود. خانواده درمانی متمرکز این موارد را اصلاح کرده و برای بازگرداندن یک محیط سالم و حمایتی در خانه فعالیت می‌کند. آموزش اعضای خانواده در مورد این بیماری و نحوه کنار آمدن با علائم آن یکی از مولفه‌های اصلی درمان است. کار با مشکلات در خانه و بهبود ارتباطات نیز مرکز توجه درمان است.

درمان‌های مکمل برای اختلال دو قطبی


اکثر درمان‌های جایگزین برای اختلال دوقطبی در واقع درمان‌های مکمل هستند، بدین معنی که باید از آنها همراه با دارو، درمان و تغییر سبک زندگی استفاده شود. در اینجا چند گزینه وجود دارد که نویدبخش هستند:

تاریکی و نور درمانی 

مانند ریتم درمانی اجتماعی، تاریکی و نور درمانی نیز بر ساعت حساس بیولوژیکی در افراد مبتلا به اختلال دو قطبی تمرکز دارد. این ساعت به راحتی مختل می‌شود و چرخه‌های خواب را از بین می‌برد، اختلالی که می‌تواند علائم شیدایی و افسردگی را تحریک کند. تاریکی و نور درمانی با کنترل دقیق قرار گرفتن در معرض نور، این ریتم‌های بیولوژیکی را تنظیم می‌کند، و بنابراین چرخه‌زنی خلق و خوی را کاهش می‌دهد. مولفه اصلی این روش درمانی شامل ایجاد محیط تاریک عادی با محدود کردن نور مصنوعی به مدت ده ساعت در هر شب است.

ذهن آگاهی 

تحقیقات نشان داده است که شناخت درمانی و مراقبه مبتنی بر ذهن آگاهی به مبارزه و جلوگیری از افسردگی، عصبانیت، تحریک و اضطراب کمک می‌کند. رویکرد ذهن آگاهی از مدیتیشن، یوگا و تمرینات تنفسی برای تمرکز آگاهی بر لحظه حاضر و شکستن الگوهای تفکر منفی استفاده می‌کند.

طب سوزنی

برخی از محققان معتقدند که طب سوزنی با تعدیل پاسخ استرس به افراد مبتلا به اختلال دو قطبی کمک می‌کند. مطالعات در مورد طب سوزنی برای افسردگی کاهش علائم را نشان داده است، و شواهد بیشتری نشان می‌دهد که طب سوزنی ممکن است علائم شیدایی را نیز تسکین دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *